Przejdź do treści
Strona główna » Bushcraft a Lasy Państwowe – mapa [blog]

Bushcraft a Lasy Państwowe – mapa [blog]

W 2019 roku Lasy Państwowe uruchomiły pilotażowy program Zanocuj w lesie, w ramach którego miłośnicy bushcraftu i survivalu mogli zorganizować na wyznaczonych terenach legalny biwak. Program początkowo trwał rok, a w kolejnych latach był przedłużany, poszerzając się o kolejne wyznaczone obszary.

Mapa programu Zanocuj w lesie

Sprawdzenie lokalizacji stref wyznaczonych w ramach programu Zanocuj w lesie możliwe jest za pomocą interaktywnej mapy dostępnej w serwisie Banku Danych o Lasach. Znajdziesz ją tutaj: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Drugą opcją umożliwiającą dostęp do mapy, lepszą, bo dostępną z poziomu telefonu, jest aplikacja mBDL dostępna w Google Play i App Store.

Jak znaleźć strefy wyznaczone w ramach programu Zanocuj w lesie

Zarówno na mapie dostępnej z poziomu przeglądarki, jak i w aplikacji, należy skorzystać z opcji „Mapy BDL”, a następnie wybrać „Mapę zagospodarowania turystycznego”. Obszary objęte programem Zanocuj w lesie, będą oznaczone kolorem pomarańczowym.

Zanim wybierzesz się na biwak w ramach programu Zanocuj w lesie

Przed wybraniem się na biwak warto zapoznać się z regulaminem programu Zanocuj w lesie. Dostępny jest on na stronie każdego nadleśnictwa, które utworzyło taką możliwość na swoim terenie. Dla własnego bezpieczeństwa warto także sprawdzić aktualne informacje dotyczące polowań, planowanych wycinek oraz zagrożenia pożarowego na terenie danej strefy, a także upewnić się, że ogłoszono zakazu wstępu do lasu. W niektórych obszarach Polski warto też zorientować się w sytuacji związanej z wścieklizną.

Warto także sprawdzić prognozę pogody. Spontaniczny biwak z deszczykiem jest przyjemny. Nie jest natomiast przyjemne biwakowanie w warunkach występowania ekstremów pogodowych – burzy i wichur, które mogą powodować zwalanie się drzew.

Zobacz także:  Tarp DD Hammocks 3x3m Multicam [blog]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *