Przejdź do treści
Strona główna » Nessmuk [blog]

Nessmuk [blog]

George Sears „Nessmuk” uważany jest za jednego z ojców współczesnej lekkiej turystyki kajakowej i pieszej. Był on człowiekiem o niezwykle skromnej powierzchowności. Przy wzroście 1,6 metra i wadze niespełna 50 kg, lekki sprzęt wydawał się być dlań wyborem naturalnym. 

George Washington Sears przyszedł na świat 2 grudnia 1821 roku jako pierwsze dziecko państwa Sears z South Oxford w Massachusetts. W dzieciństwie przyjaźnił się z rdzennym Amerykaninem z plemienia Nipmuc, o imieniu Nessmuk. To właśnie od niego w przyszłości zapożyczyć miał swój pseudonim.

Nessmuk nauczył George’a wielu użytecznych umiejętności związanych z łowiectwem i obozowaniem. Przyjaźń ta sprawiła także, że był on wielce zafascynowany kulturą rdzennych Amerykanów. Pochłaniał książki na ten temat, ale także rozwijał swoje zainteresowania życiem i przygodą w lesie. 

Ciężki los i praca zarobkowa

Rodzina Searsów nie należała do najbogatszych, co w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych było raczej normą. Mając dziewięcioro młodszego rodzeństwa, George już w wieku 8 lat rozpoczął pracę zarobkową. Najpierw w tartaku, później na Cape Cod jako rybak.

W wieku 16 lat zapisał się na trzyletnią wyprawę wielorybniczą na Południowym Pacyfiku. Później parał się także innymi zajęciami: szukał srebra w Kolorado, redagował gazetę w Missouri, był kowbojem w Teksasie, a nade wszystko, obozował i polował. 

George Nessmuk Sears
George Nessmuk Sears, fot. wikipedia, Domena Publiczna

Po powrocie w rodzinne strony w 1848 roku, wraz z rodziną przeniósł się do Wellsboro w Pensylwanii. Tam rozpoczął pracę jako szewc. W 1857 roku ożenił się i miał troje dzieci. Po wybuchu wojny secesyjnej zaciągnął się do pułku strzelców wyborowych Bucktails Pennsylvania. Nie zdążył jednak wziąć udziału w jakiejkolwiek bitwie – został zwolniony ze służby z powodu złamanej stopy.

Zobacz także:  Leśny piknik i fasolka

Rządza przygód i choroba 

W 1866 roku udał się w podróż do Wisconsin, a później do Brazylii, do Amazonii. Bezskutecznie usiłował przekonać inwestorów do swojego programu usprawnienia przemysłu kauczukowego. 

W wieku 59 lat zaostrzyły się jego problemy z gruźlicą. Postanowił zatem skorzystać z zachwalanego klimatu jezior i lasów Adirondack, które intensywnie promowane były przez pastora Park Street Church w Bostonie, Williama Henry’ego Harrisona Murraya.

Sears był już wówczas dosyć wątły i słaby, toteż przekonał szkutnika J. Henry’ego Rushtona z Canton w stanie Nowy Jork, aby ten zbudował mu ultralekkie czółno. Sairy Gamp – bo tak Nessmuk nazwał swoją łódź – miała 2,7 metra długości i ważyła zaledwie 4,8 kilograma. W kolejnych latach Sears odbył nią kilka bardzo długich podróży po jeziorach Adirondack. 

Mając doświadczenie dziennikarskie – wszak pisywał on do magazynów Spirit of the Times, Atlantic oraz Tioga Country Agitator – podjął w latach 80. XIX-wieku współpracę z Forest and Stream. Był to magazyn założony w 1873 roku w Nowym Jorku przez Charlesa Hallocka.

Nessmuk pisał tam o urokach Adirondack, o wyprawach kajakowych i obozowaniu w lesie. Dzielił się także swoimi przemyśleniami, spośród których wiele miało charakter – jak dziś określilibyśmy – ekologiczny. Używał przy tym pseudonimu “Nessmuk”, składając niejako hołd przyjacielowi z dzieciństwa. 

Woodcraft. Sztuka leśnego obozowania

W 1884 roku napisał książkę Woodcraft & Camping, która z miejsca stała się bestsellerem (w Polsce wydana w 2017 roku przez Stary Wspaniały Świat jako “Sztuka leśnego obozowania” ). Trzy lata później ukazał się zbiór jego wierszy, zatytułowany “Runy lasu”

George W. Sears zmarł 1 maja 1890 roku. Zapamiętany został jako ojciec ultralekkiego biwakowania (choć jak na dzisiejsze standardy, jego ekwipunek był oczywiście dosyć ciężki), zaś jego niezwykła łódź trafiła do Smithsonian Institution, a obecnie wypożyczona jest do muzeum Adirondack. Warto podkreślić, że Nessmuk wywarł olbrzymi wpływ na wielu współczesnych znawców outdooru, bushcraftu i survivalu. Dave Canterbury poświęcił mu serię filmów “In the shadow of Nessmuk” (w cieniu Nessmuka) o ultralekkim biwakowaniu.

Zobacz także:  Zdolności fizyczne istotne w kontekście survivalu/preppingu [blog]

Nessmuk nóż

George Sears był innowatorem. Myślał o tym, w jaki sposób zrobić coś lepiej, efektywniej. Sukcesywnie redukował objętość swojego ekwipunku. Opracował m.in. ultralekki kajak oraz schronienie, które dość dokładnie opisał w swojej książce. Jednak to, z czego zasłynął najbardziej, i z czym kojarzony jest do dziś, to nóż zwany potocznie Nessmukiem.

Nessmuk nóż
Ekwipunek Nessmuka, wraz z jego nożem, źródło: The Project Gutenberg EBook of Woodcraft and Camping, by George Washington Sears (Nessmuk), https://www.gutenberg.org/files/34607/34607-h/34607-h.htm

Nóż Nessmuk wyróżnia się charakterystycznym, „garbatym” ostrzem. Sears zaprojektował go tak, by był maksymalnie funkcjonalny i spełniał potrzeby związane z życiem obozowym i myślistwem. Do dziś noże tego typu produkowane są zarówno przez firmy, jak i przez knifemake’rów na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *