Tarp jest jednym z elementów wyposażenia biwakowego, używanego zarówno w zestawieniu z hamakiem, jak i z legowiskiem naziemnym (jest wówczas rozbijany np. w diament).
Uwaga: materiał nie jest sponsorowany i nie ma charakteru reklamowego. Tarp kupiłem za swoje i dzielę się swoją własną opinią.
Tarp od DD Hammocks to tarp wysokiej jakości i sprzedawany w dość wysokiej cenie. I właśnie z uwagi na wysoką cenę, jest to zakup, który należy bardzo dobrze przemyśleć w sytuacji, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bushcraftem. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że ok. 250 złotych to nie jest wysoka cena, jednak na rynku dostępnych jest wiele tarpów i płacht biwakowych produkcji chińskiej, za które zapłacimy poniżej 100 złotych. A za płachtę brezentową ze sklepu budowlanego zapłacimy ok. 20-30 złotych, a również będziemy w stanie zrobić z niej skuteczne schronienie.
Za co zatem płacimy? Za wysokiej jakości, specjalistyczny wyrób, wykonany z bardzo dobrych materiałów i z bardzo dużą starannością. Prawidłowo rozstawiony ochroni nas przed deszczem i będzie służył latami. DD Hammocks to brytyjska firma, która – jak sugeruje nazwa – zaczynała jako mała manufaktura szyjąca hamaki. Obecnie jej wyroby cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Wymiary i waga
Tarp DD Hammocks 3×3 waży 790 gramów (dane producenta). Jest to waga samej płachty. Do tego należy doliczyć cztery śledzie, linki i worek, w którym to wszystko się znajduje. Złożony tarp w worku nie jest mały. Jednakże jest to schronienie nieporównywalnie bardziej kompaktowe niż np. namiot. Wymiary po rozłożeniu to – zgodnie z nazwa – 3 x 3 metry, co akurat jest jego zaletą zważywszy na fakt, że zadaniem tarpa jest ochrona przed deszczem lub słońcem. Tarp o takich wymiarach daje też duże możliwości, jeśli chodzi o rozstawienie.
Jakość tarpa DD Hammocks
Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki. Tarp wykonany jest z poliestru 190T z wodoodporną powłoką PU 3000 mm i klejonym szwem centralnym. W praktyce oznacza to, że jest praktycznie wodoodporny na tyle, by ochronić nas przed deszczem małym, średnim i dużym. W przypadku deszczu bardzo dużego, w grę wchodzą także inne czynniki, jak wiatr i zawiewanie wody od strony nieosłoniętej, a także czynnik ludzki, a więc sposób umocowania – jeśli zrobimy to niewystarczająco solidnie, oczywiście możemy zmoknąć.
Tarp posiada 19 punktów montażowych (16 po bokach i narożnikach i 3 wzdłuż środka) w formie tasiemek, nie oczek. Ich szycie wygląda bardzo solidnie, więc normalne użytkowanie nie powinno doprowadzić do rozdarcia. Miałbym pewne obawy przed uszkodzeniami wynikającymi z rozbijania tarpa w taki sposób, że jego powierzchnia stanowi podłogę schronienia, jednak tego typu uszkodzenia narażone są tak naprawdę wszystkie tarpy. Zatem wymaga to po prostu uważnego oczyszczenia terenu przed rozłożeniem.

Kamuflaż multicam
Kupiłem tarpa w wersji z kamuflażem multicam. Oczywiście dostępne są także inne warianty kolorystyczne: leśna zieleń, coyote brown, pomarańczowy, oliwkowy i czarny. Jednakowoż mój wybór padł na multicam z uwagi na fakt, że kamuflaż minimalnie maskuje schronienie, nie rzuca się aż tak w oczy. W większości przypadków stanowi to plus.
Multicam to kamuflaż opracowany przez amerykańską firmę Crye Precision w 2002 roku. Obecnie stosowany jest przez siły zbrojne na całym świecie m.in. w Australii, Gruzji, Polsce, Nowej Zelandii, Ukrainie, USA czy UK. Występuje on w wielu różnych wariantach (arid, tropic, alpine czy black).
Konkluzje z użytkowania
Na tarp DD Hammocks przesiadłem się z „tarpa z internetu” o bliżej nieokreślonych wymiarach, zbliżonych do 2×3 metry. Poza poczuciem wyższej jakości i solidności, największą różnicę praktyczną stanowiły punkty montażowe, które czynią tarp bardzo uniwersalnym, jeśli chodzi o montaż. Zadowala mnie też jakość nadruku kamuflażu. Mój stary tarp był dość blady i jasny, przez co bardzo rzucał się w oczy z daleka. A w połączeniu z niewielką grubością materiału, bardzo mocno prześwitywało przez niego słońce. Ta ostatnia kwestia niemal całkowicie wykluczała jego przydatność w kontekście ochrony przed tym czynnikiem.
Tarp od DD Hammocks jest nieco grubszy, a jakość nadrukowanego kamuflażu jest lepsza, w związku z czym nieco lepiej radzi sobie z kamuflowaniem, choć jeśli chodzi o promienie słoneczne – mogłoby być lepiej. I to właściwie jedyna wada, jakiej się doszukałem. Jednak z drugiej strony na rynku zapewne niewiele dostępnych jest produktów, które mają mniejszą przepuszczalność promieni słonecznych, a przy tym zachowują tak niską wagę.
